پر فروش ها

images/tcm_2000.jpg
ماژول کارت خوان و کارت نویس که در خود پرداز ها و کیوسک ها قابل استفاده است.این محصول کره ای پس از
سه شنبه, 27 خرداد 1393
این محصول از مجموعه کارت خوان‌های غیر تماسی (Contactless) شرکتACS کره است. این کارتخوان از سیستم
دوشنبه, 26 خرداد 1393
دستگاه کارتخوان نانو pcProx مبتنی بر فناوری نانو شاخته شده که به قدری کوچک است که می‌تواند برای
شنبه, 17 مرداد 1394

در دنیای پرداخت الکترونیک،با توجه به اینکه تعداد کاربران موبایل های هوشمند هر روز رو به افزایش است، بسیاری از فعالان در این حوزه در جهان در تلاش هستند که بتوانند بهترین روش ارتباطی بین گوشی های تلفن همراه و ابزار های پذیرنده پرداخت را گسترش دهند.در این راستا ابتدا تلاش شد امکان ارتباط موبایل با دستگاه پذیرنده پرداخت از طریق استیکر های دارای چیپ های هوشمند و قابلیت ارتباط غیر تماسی برقرار شود .این مدل که متاسفانه در ایران توسط شرکت های زیر شاخه اپراتور به اشتباه به نام NFC در برخی نمایشگاه ها رواج یافت، مدلی است که در واقع تنها از روش ارتباطی با استاندارد فرکانس 13.56 در انتقال داده استفاده می شود .

 البته از این نکته غافل نشویم که در آن زمان ضریب نفوذ تلفن همراه هوشمند به گستردگی امروز نبود و مهمتر از آن به دلیل عدم وجود پذیرنده برای این مدل این سیستم به زودی با شکست مواجه شد و به علت عدم وجود مجوز در پرداخت الکترونیک مدل پرداختی شرکت مذکور کاملا منسوخ شد.

شرکت های دیگری برای اینکه بتوانند کمبود وجود روش ارتباطی در گوشی های تلفن همراه را پوشش دهند، سعی کردند ابزار هایی مشابه موبایل ایجاد کنند که کاربران بتوانند کارتی داشته باشند که این کارت صفحه نمایش نیز داشته باشد.البته این ابزارها نسبت به کارت ها بسیار گرانقیمت بودند و تقریبا توسط هیچ بانک یا شرکت پرداختی در ایران مورد استفاده قرار نگرفت.

شرکت های پیشرو در تکنولوژی هوشمند تر عمل کردند و سعی کردند این امکان را روی حافظه میکرو پیاده سازی نمایند ، در واقع با یک تیر دو نشان را هدف گرفته بودند،هم حافظه برای گوشی تلفن همراه کاربران و هم ابزار پرداخت غیر تماسی، اما این مدل نیز به دلایلی چون عدم پذیرش حافظه جانبی در بسیاری از گوشی ها و نیز عدم تمایل کاربران به تغییر و جابجایی حافظه جانبی با این حافظه میکرو جدید و بسیاری موارد دیگر، هرگز به رشد مورد انتظار خود نرسید و در ایران نیز در حد پروژه های تحقیق و توسعه برای همیشه باقی ماند.

شرکت های تولید کننده سیم کارت برای اینکه نقص گوشی های تلفن همراه را پوشش دهند، آنتنی به چیپ سیم کارت خود افزودند که در واقع امکان ارتباط غیر تماسی را با ابزارهای پذیرش محیا میکرد، اما این مدل نیز مشکلات فراوانی داشت، از جمله می توان به وجود یک آنتن چند سانتی متری روی سیمکارت اشاره کرد که به سادگی در گوشی ها ی مختلف جایگزاری نمی شد.البته پس از مدتی این مشکل با رشد تکنولوژی برطرف شد و در حال حاضر آنتن سیم کارت های جدید درون آنها طراحی می شود ،ناگفته نماند که این وضعیت نیز خالی از عیب نیست و کوچک بودن انتن باعث شده است که امکان شناسایی با ابزارهای پذیرندگان مختلف گاها با مشکل مواجه شود.

تا امروز تکنولوژی راه زیادی پیموده است تا بتواند کمبود امکان ارتباط بین گوشی تلفن همراه و ابزارهای پذیرش را پوشش دهد، که البته با افزایش ضریب نفوذ گوشی های تلفن همراه مجهز به NFC و Secure element داخلی ، این روزها نداشتن امکان ارتباطی دغدغه نیست و عدم وجود مدل های تجاری اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

یکی از این دغدغه ها عدم وجود شبکه پذیرندگی مجهز به امکان تراکنش های غیر تماسی است.همانطور که می دانید این مدل ابزارهای پذیرندگی گرانقیمت هستند و افزایش ضریب نفوذ آنها در سطح شبکه پرداخت کار ساده ای نیست و نیاز به زمان دارد.

تکنولوژی DOV در راستای ایجاد امکان ارتباطی به صورت غیر تماسی اخیرا وارد ایران شده است و توسط چند شرکت در حال پیگیری است.لغت DOV مخفف عبارت Data Over Voice است.در این تکنولوژی نوع گوشی تلفن همراه شما اهمیتی ندارد و بستر جابجایی و انتقال اطلاعات بین گوشی تلفن (ثابت یا موبایل) تنها صوت است.این بدان معناست که در سمت "دارنده" هیچ ابزار جدیدی از جمله سیم کارت یا استیکر مورد نیاز نیست و دارندگان کلیه گوشی های تلفن همراه که قابلیت میکروفون و بلند گو را داشته باشند می توانند از این بستر استفاده نمایند.

در سمت پذیرندگی ، ابزار مورد استفاده یک دکودر Decoder صوتی است که البته قیمت بسیار مناسبی دارد.در زیر به برخی از مصارف این بستر جدید اشاره می شود.

 

هنوز قوانینی در مورد استفاده از این بستر در تراکنش های مالی از طرف بانک مرکزی در دسترس نیست ، اما اگر به عنوان یک بستر به ان نگاه کنیم می توانیم آن را معادل Bluetooth و حتی امن تر از آن بدانیم.

معرفی تامین کنندگان

شرکت جی اس اس (گرایش تازه کیش)

شرکت جی اس اس (گرایش تازه کیش) در سال 1368 تاسیس گردید و از ابتدای فعالیت خود همواره پایه گذار و اجرا کننده پروژه‌های نوین در عرصه تکنولوژی و فناوری اطلاعات بوده است.

ادامه مطلب...